Připravte se na podzim. Dámské a dětské holínky Nakupujte hned

Blog

Apríl!

Apríl!

Tento zvyk nemá sice českou tradici, ale díky našemu smyslu pro humor se u nás zabydlel a zdomácněl. Smích, který zazníval z úst nachytaných lidí, má původ z radosti z přicházejícího jara.

První zmínka o aprílu pochází z roku 1690 od autora Bartoloměje Chrystellia z Prahy. V Íránu se slaví apríl od roku 536 před naším letopočtem. Autorem svátku, nazývaným „Sizdah Bedar“, je mýtický král Jamšíd. V evropské podobě anglosaská tradice aprílu, poprvé přichází v Anglii ve 14. století v Chaucerových Povídkách Canterburských, kdy v příběhu liška napálí pyšného kohouta. 

V anglosaském světě je tento den nazýván již zmíněným „Dnem všech bláznů". V Itálii či Francii se mu říká „Aprílová ryba". Zejména děti vyrábí rybu z papíru a potají ji lepí na záda.  Ve Španělsku se zase podobné kanadské žertíky provádí 28. prosince na „Den svatých neviňátek“.

1. dubna, stejně jako 30. dubna, bývalo zvykem vyvádět své okolí z míry různými žertíky. V dřívějších dobách se často posílali nachytaní něco vypůjčit nebo koupit. Většinou to byly věci, které neexistovaly, komáří sádlo, zaječí peří, vtipné semínko, obecní nůžky, hodinářskou motyku, mezery do žebříku, ohýbák na cihly nebo rovnák zatáček a známé bublinky do vodováhy.

Tento den není v kalendáři, není oficiálně uznán žádnou vládou světa. Přes to patří 1. duben mezi bujaře oslavované svátky. Ať už je původ v jedné z výše uvedených teorií nebo v měnícím se aprílovém počasí, smích je kořením života.

  • smích posiluje imunitní systém a pomáhá odolávat různých nemocí
  • smíchem se léčí v Japonsku v nemocnici tuberkulóza, smích provětrává plíce
  • v Malajsii se studenti učí dechová cvičení simulující smích, překonávají úzkost před zkouškou
  • anglický lékař William Osler prohlásil, že lidé, kteří se smějí 17 minut denně, si prodlouží svůj život o celý rok!

Ať už vás na zmíněný aprílový den nachytá kdokoliv, Coqui to určitě nebude. Užijte si jarní dny, jak nejlépe můžete. Vyrazte třeba na výlet v nových botách od Coqui. Přejeme vám krásně strávený aprílový den.

Přidáno před 929 dny|01.04.2016|Autor: Coqui

Všechny články

Sledujte nás