Z provozních důvodů vám zboží objednané tento týden může být dodáno později. Více info

Blog

Nezapomeňte na tradice

Nezapomeňte na tradice

Nenechte se zmást všemi výzdobami ve výkladních skříních ovlivněnými kulturními tradicemi okolních zemí. Předejte dětem české tradice. U nás přece nosí dárky Ježíšek. A protože by všechno nestihnul, náš žabák Coqui mu velmi rád a pilně pomáhá. Na to, co děti naleznou pod vánočním stromečkem, se těší celý rok. Ježíšek k dětem přichází obestřen tajemstvím. Děti Ježíškovi před Vánoci posílají dopis, ve kterém jej žádají o to, co si přejí dostat pod stromeček. Původně ale v českých zemích nosil dárky sv. Mikuláš a postava Ježíška pronikla až v 19. století z Německa.

Magie českých vánoc

Vánoční stromeček se v českých zemích objevil v roce 1812. Proslulé jmelí, pod kterým se líbají všichni zamilovaní a které nosí štěstí. Kapr ve 20. století vystřídal polévky a luštěninová jídla v podobě hrachové polévky či pučálky z naklíčeného hrachu, zaručující strávníkům hojnost na příští rok. Zlaté prasátko se večer objeví, pokud se vydržíte po celý Štědrý den postit a zaručí hojnost i dobrou úrodu po celý rok. 

Štědrovečerní magie zahrnuje mnoho pověr. Přes den se nesmí zametat a vynášet odpadky i smetí z domu, abyste si nevynesli zároveň i štěstí. Při večeři má být sudý počet lidí a dává se talíř navíc pro nečekaného hosta. Pod talíř se schovají rybí šupinky, které se dají do peněženky, aby se vás peníze celý rok držely. Od svátečního stolu se nesmí vstávat až do skončení večeře, aby se dotyčný dožil i příštích Vánoc.

Vánoce plné očekávání

Po štědrovečerní večeři nezapomeňte rozkrojit jablíčko směrem kolmo na stopku. Pěticípá hvězdička ze zdravých jadérek značí pevné zdraví. Lití olova do nádoby s vodou věští, co vás čeká. Svobodné dívky hledají tvář a monogram vyvoleného, ostatní třeba odpověď na předem položenou otázku. Skořápkové lodičky se svíčkou puštěné po vodě zase předznamenávají vaši životní dráhu, pokud vydrží dlouho svítit, čeká vás dlouhý a šťastný život. Na volné vodě vás čekají cesty, zastavíte-li u břehu, zůstanete doma.

Svobodná dívka, která si na svátek sv. Barbory utrhla větvičku třešně nebo zlatého deště očekává, zda jí snítka rozkvete do Štědrého dne. Pokud ano, do roka se vdá. Na Štědrý den svobodné dívky také hází svým střevícem přes hlavu. Pokud dopadne patou ke dveřím, zůstane doma a pokud bota zamíří špičkou ze dveří ven, čeká dívku svatba. Že nemáte střevíc? Nevadí, určitě postačí k jakákoliv bota od Coqui :-)

Coqui vám přeje klidné a pohodové svátky a krásné Vánoce.

Přidáno před 638 dny|21.12.2016|Autor: Coqui

Všechny články

Sledujte nás