Připravte se na podzim. Dámské a dětské holínky Nakupujte hned

Blog

První jarní den

První jarní den

První jarní den, neboli den jarní rovnodennosti v roce 2016 začíná 20.března v 5:30 hod. Den má stejnou délku 12 hodin stejně jako noc pro všechna místa na zeměkouli. Slunce je přesně na světovém rovníku a vstupuje do znamení Berana. Od tohoto dne se na severní polokouli den začíná prodlužovat a noc zkracovat.

Zajímavostí je, že z data 21.3. se nám první jarní den mírně přesunul. Jaro bude příštích cca 90 let začínat už 19. nebo 20. března. 21. březen bude prvním jarním dnem znovu až v roce 2102. Každý rok nastává jarní rovnodennost zhruba o šest hodin později než v předchozím roce. V přestupném roce se to zase vrací přibližně o 18 hodin zpět.

Tento den je často spojován s oslavami Velikonoc, původně určenými právě na datum 21. března. Díky v minulosti platícímu nedokonalému juliánskému kalendáři Velikonoce začaly putovat a bylo nutné určit pevný den, kdy se budou slavit. Proto byla určena první neděle, následující po úplňku po jarní rovnodennosti.

Tradičním zvykem, který se váže k prvnímu jarnímu dni, bylo vynášení smrti, Morany ze vsi. Ze slámy byla vyrobena postava, oblékla se do ženských šatů a pak ji procesí lidí za hlasitého pokřiku a zpěvu neslo z vesnice pryč a hodilo ji do řeky. Šlo o symbolické zbavení dlouhé, těžké zimy a vítání počátku jara.

Ať už trávíte první jarní den jakkoliv, využijte toho, že letos vychází na neděli a vyrazte alespoň na chvíli ven, nasajte vůni jara a načerpejte novou energii a sílu z paprsků prvního jarního slunce. Oslavte i vy přicházející jaro a radujte se z probouzejícího se života všude kolem vás, třeba v teniskách Coqui Sira, které v nové kolekci najdete v nových barvách.

Přidáno před 1001 dny|20.03.2016|Autor: Coqui

Všechny články

Sledujte nás