Připravte se na podzim. Dámské a dětské holínky Nakupujte hned

Blog

Silvestr a Nový rok v zemi České

Silvestr a Nový rok v zemi České

Silvestr je oblíbeným dnem zejména u mladých, protože mohou slavit a radovat se až do rána. Tradice oslav Silvestra sahá až do roku 335, kdy 31. 12. zemřel papež Silvestr I, který byl pro svou křesťanskou víru v minulosti pronásledován a nakonec byl i blahořečen. Na jeho počest se pořádají silvestrovské oslavy. K obratu došlo až za Konstantina Velikého a křesťanství bylo uznáno, neboť Svatý Silvestr vyléčil Konstantina z malomocenství. Silvestr se slaví po celém světě a v každé zemi jej doprovází trochu jiné tradice.

Původně se lidé scházeli na Silvestra v kostele a bilancovali nad uplynulým rokem. Děkovali za vše dobré a v tichých modlitbách prosili, za dobrý následující rok. V současné době se Silvestr oslavuje bujaře. Součástí tradičního Silvestra jsou různé silvestrovské a novoroční obyčeje. Na venkově do chalupy chodily známé ženy ometačky, které ometaly plotnu a kamna, aby pak dobře hořela.

Silvestr ve světě

V Japonsku se slaví Omisoka a poslouchají se chrámové zvony, aby vás zbavili zlých vášní, a lidé si přejí štěstí. Konzumují se těstoviny z pohanky tzv. sobu. V Německu mají Glückliches Neues Jahr a jejich ohňostroj odhání všechny zlé duchy. Podle německých tradic se na talířích až do půlnoci nemají nechávat zbytky jídla, aby přišla v novém hojnost do domu.

Argentina má Šťastný nový rok ve znamení ohně a ohňostrojů, končí tak se vším špatným. V Brazílii se konají oslavy na plážích u moře. Lidé jsou oděni do bílých oděvů, vrhají se do mořských vln, neboť to přináší štěstí. Hází květiny do vody a mají tajná přání. V Izraeli je zase Shannah Tovah a díky tomu, že Židé mají lunární kalendář, datum je proměnlivé a vychází na přelom září a října.

Novoroční tradice

Na Nový rok se nesmí prát a věšet prádlo, protože to věští smrt blízké osoby. Nejpozději v den Silvestra byste měli dokončit práci, zaplatit všechny dluhy a vrátit všechno půjčené, abyste mohli nový rok začít s čistým štítem. Tradičně se na Nový rok vždy vařila čočková polévka, aby se v rodině držely peníze a přálo všem štěstí a zdraví. Na Nový rok si lidé vždy dávali různá předsevzetí.

Noc ze Silvestra na Nový rok je velmi magická a opředená kouzly. V tuto noc se vám mohou vyplnit všechna vaše přání. Všichni se snaží být, slušní milí a přívětiví a zachovat si pohodu, klid i odpočinek, kvůli známému rčení: ,,Jak na Nový rok, tak po celý rok.“

Nový rok je oslavou začátku nového roku. Celosvětově nejrozšířenější gregoriánský kalendář jej určuje na 1. ledna. V noci z 31. prosince na 1. ledna celý svět oslavuje konec roku i začátek všeho nového a probíhají Silvestrovské oslavy. Tradici mají i zasílané blahopřejné novoročenky s přáním zdraví a štěstí v nadcházejícím novém roce.

V juliánském kalendáři u pravoslavné církve například připadá Nový rok na 14. ledna gregoriánského kalendáře. Původně se ale tento počátek cyklu nového roku odvozoval od rovnodennosti a slunovratu a i počátek dne byl různý. Někdy to byl úsvit, poledne, západ Slunce nebo třeba půlnoc. Ať už Silvestr i Nový rok vnímáte a slavíte jakkoliv, Coqui vám přeje veselý Silvestr a šťastný Nový rok. 

Přidáno před 656 dny|30.12.2016|Autor: Coqui

Všechny články

Sledujte nás