Připravte se na podzim. Dámské a dětské holínky Nakupujte hned

Blog

Svátky jara

Svátky jara

Velikonoce jsou původně svátky jara. Asi před 3 500 lety dali kananejskému pohanskému svátku jara zcela nový význam Židé svým svátkem, latinsky pascha, hebrejsky pesach, kdy byly svátky oslavou osvobození z egyptského otroctví. Před 2 000 lety pak Velikonoce dostaly současný význam spojený Kristovou smrtí a zmrtvýchvstáním. Velikonoční neděle připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti, datum je tedy proměnlivé v měsíci březnu či dubnu.

Velikonoční symboly  

Vejce jsou symbolem plodnosti, úrody, narození, života, návratu jara i slunce a skořápka je symbolem bezpečí. A protože je jaro plné barev, stejně tak barevná jsou i vajíčka. Velikonoční beránek obětovaný za spásu světa je velikonočním pokrmem již od středověku, ať už ve formě masité, či sladkého moučníku upečeného v keramické formě. Stejně tak se o slovo hlásí i velikonoční zajíček přinášející štěstí i vajíčka, který k nám připutoval z Německa, nebo slepičky a jejich jarní kuřátka, vylíhnutá z vajíček.

Dalším symbolem Velikonoc jsou větvičky jívy zvané kočičky, které bývají svěcené. Velikonoční oheň představuje světlo spojené s Ježíšovým zmrtvýchvstáním. Zapaloval se a světil na Bílou sobotu při obřadech. Červené květy symbolizuje velikonoční kaktus. Děvčata při pondělní koledě vázala na pletenou pomlázku barevné mašle se skrytým poselstvím. K symbolům Velikonoc patří i řehtačky, které začnou řehtat neboli řepotat na zelený čtvrtek, kdy přestávají zvonit zvony, neboť odlétly do Říma.

Slavte příchod jara s Coqui

Ať už se u vás doma peče beránek, mazanec, jidáše nebo nádivka z hub a kopřiv, jarní lahůdky si pěkně vychutnejte. Všechny velikonoční svátky jsou svátky příchodu jara a slaví se na celém světě. Upleťte si pomlázku a nabarvěte vajíčka. Oživte některý z dávných zvyků a tradic. Oslavte letošní příchod jara vesele a s úsměvem. A vyrazte v nových botách od Coqui, ať se vám vstříc sluníčku kráčí snáz.

Přidáno před 552 dny|13.04.2017|Autor: Coqui

Všechny články

Sledujte nás