Připravte se na podzim. Dámské a dětské holínky Nakupujte hned

Blog

Velikonoční nadílka Coqui

Velikonoční nadílka Coqui

Ať už jsou pro vás velikonoce ve znamení oslav a tradic, nebo si jen užijete letos o den delší volno, připravili jsme pro vás zajímavé čtení plné inspirace. Pokud již sháníte velikonoční nadílku, značka Coqui vám také jednu přináší. Při nákupu nad 700,-Kč na coqui.cz od nás dostanete slevu 200,- Kč a k tomu vám ještě přidáme dopravu zdarma. Stačí si jen vybrat a v košíku zadat slevový kód „velikonoce“.  Této akce můžete využít až do 3.4.2016.

Pro mnohé Velikonoce představují oslavu příchodu jara a probouzení přírody. Pro jiné jsou spojovány s křesťanstvím a s ukřižováním Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstáním. Jméno Velikonoc je odvozeno od Velké noci, kdy vstal Ježíš Kristus z mrtvých. Pro další z vás je to spíše židovský svátek Pesach, oslavovaný na počest vysvobození Židů z egyptského zajetí. Velikonoce se slaví vždy v neděli po prvním jarním úplňku. Velikonoční neděle tedy může připadat na datum mezi 22. březnem a 25. dubnem.

Pašijový týden plný barev a tradic

Každý den ve velikonočním, nebo taky pašijovém týdnu, kdy slovo pašije znamená vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista má svůj název a letitou tradici.

Květná neděle – poslední, šestá postní neděle, kdy půst začal Popeleční středou a trval 40 dní. Ježíš v tuto neděli přijel se svými učedníky do Jeruzaléma, aby oslavil Pesach, odchod Izraelitů z Egypta. Název neděle je odvozen od květů připomínajících palmové větve, jimiž byl vítán a dnes jimi zdobíme kostely, ale i naše domovy.

Modré pondělí –Velké pondělí nebo Žluté pondělí. Den, kdy by se nemělo pracovat, odvozené od skutečnosti, že lidé nebyli schopni práce po nedělní pijatice. Název vznikl podle německého "blauer montag", kdy blau znamená podnapilý či neschopný práce. Název je prý také odvozen od modrého či fialového sukna, které se ten den vyvěšuje v kostele

Šedivé úterý – den úklidu obydlí, kdy se vymetají všechny nečistoty ven. Vymeťte smetí i s nemocemi.

Škaredá středa – den, kdy Jidáš zradil Ježíše Krista, a dle tradice se mají vymetat komíny. Pokud se na tuto středu mračíte, pak se budete mračit každou středu po celý rok. Takže mějte úsměv na tváři.

Zelený čtvrtek – v Getsemanské zahradě se konala poslední večeře Ježíše Krista, kde byl zatčen. V tento den se naposledy před Velikonocemi rozezní zvony a odlétají do Říma. Znovu pak zazní až na Bílou sobotu za zpěvů Gloria. Zvuk je nahrazen řehtačkami a klapačkami. Název je odvozen od zeleného mešního roucha. Zvykem je brzké vstávání a omytí rosou, kdy se zabrání nemocem. Jíst se má něco zeleného, většinou špenát, někdy s kopřivami, aby byl člověk celý rok zdravý. Také se pekly Jidáše, pečivo z kynutého těsta, které se mazaly medem.

Velký pátek – den, kdy byl Ježíš odsouzen a ukřižován. Křesťané drží přísný půst. Otevírá se země a vydává poklady. Otvírá se i hora Blaník a můžete spatřit Blanické rytíře. Pokud jste něco ztratily, na Velký pátek vše zaručeně najdete. Nemá se prát prádlo a hýbat se zemí, tedy pracovat na poli ani v sadu. Nemá se nic půjčovat, prodávat a darovat.

Bílá sobota – den konce půstu, který trval 40 dní. Den úklidu, pečení mazanců a velikonočních beránků vedoucích stádo, zdobení vajíček a pletení pomlázek z vrbového proutí. Obřadní pečivo má okrouhlý tvar a je symbolem slunce. V různých koutech naší země se těmto koláčům říkalo baba, babůvka, šoldr, plecovník či svěceník.

Velikonoční neděle - Boží hod velikonoční – den, kdy vstal Ježíš Kristus z mrtvých. V kostele se světí jídlo, beránek, mazanec, vejce, chleba a víno, které je podávané u slavnostní tabule. Podává se také sekaná v kombinaci s vejci, masové nádivky a jehněčí.

Velikonoční pondělí – tento den je plný koledníků, velikonočních koled, řehtaček a klepaček, polévání vodou spolu s velikonočním zajíčkem, který přináší a také schovává čokoládová vajíčka. Toho jsme převzali z Německa. Pomlázka zdobená barevnými pentlemi, měla ženám předat mládí a sílu vrbových proutků. V neposlední řadě sem patří barvená a rozličně zdobená vajíčka a kraslice, která jsou symbolem plodnosti, úrody a nového života.

Význam barev na velikonoční vajíčka

Čtyři základní barvy, kterými se vejce barví, nejsou vybrány náhodou. Víte co znamenají?

Červená - značí lásku, nový život a také ochranu před démony

Zelená  - je znakem mládí, přírody, jara a života

Žlutá - světlo, slunce, asociace se zlatou z legendy o Kristovi a proměně skořápek vajíčka na zlato

Modrá -  je znakem čistoty, víry a barvy svěcené vody

Ať už jste se rozhodli pro barvení vajíček, pletení pomlázky, pečení beránků, zajíčků či mazanců, oslavte Velikonoce, jak se patří. Užijte si volných dnů a vyrazte třeba hledat poklad. Má podobu něčeho drahého, slouží pro potěchu mysli i ducha nebo něčeho milého pro radost. Svátky jara se mají slavit 50 dnů jako odměna. Nezapomeňte na radost ze života, i na nadílku od Coqui.  Tak do toho a krásné Velikonoce!

Přidáno před 996 dny|24.03.2016|Autor: Coqui

Všechny články

Sledujte nás