Připravte se na podzim. Dámské a dětské holínky Nakupujte hned

Blog

Víte, že Vánoce ….

Víte, že Vánoce ….

Že Vánoce oslavují narození Ježíše Krista, ví opravdu každý. Slaví se od 25. prosince do první neděle po 6. lednu, a poprvé se slavily v roce 336 v Římě, což už  se tolik neví. V Česku začíná oslava Vánoc na Štědrý den, 24. prosince, a přestože jsou Vánoce svátkem ryze křesťanským, většina z nás je vnímá jako svátky pokoje, rodiny a lásky, a to bez ohledu na své náboženské přesvědčení.

K Vánocům patří stromeček, kapr, jesličky, také půlnoční mše v kostele nebo návštěvy příbuzných a přátel. A jaká je historie tradic? Snad v každé rodině najdeme na Vánoce ozdobený stromek. Tradice zdobení vánoční jedle, smrku či borovice k nám přišla z Německa. První vánoční stromek u nás byl ozdoben v roce 1812 na libeňském zámečku. Původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami.

U štědrovečerní večeře se dodržuje několik zvyků – chystá se talíř navíc pro náhodného hosta či se pod talíře dávají kapří šupiny pro štěstí, a aby bylo příští rok dostatek peněz. Podle prastaré tradice se smí od vánoční tabule vzdálit pouze hospodyně. Tolik oblíbená štědrovečerní večeře se smaženým kaprem patří mezi nejmladší vánoční tradice. Ryby se na vánočním stole začaly častěji objevovat až na začátku 19. století, dříve byly spíše vzácností, především v rybníkářských oblastech anebo v zámožných rodinách. Původní vánoční úprava kapra – kapr na černo – se připravoval dva až tři dny předem a vařil se ve sladké omáčce s ořechy, perníkem a švestkami. Smaženého kapra poprvé připravila M. D. Rettigová. V kuchařce se smažený kapr společně s bramborovým salátem objevil až v roce 1924. Tradiční součástí štědrovečerní večeře se stal až v 50. letech minulého století.

Se Štědrým večerem se pojí mnoho zvyků - například lití olova a pouštění ořechových lodiček. Litím olova se věstila budoucnost. Olovo se roztaví nad plamenem svíčky a poté schladí ve studené vodě. Budoucnost se pak vykládá z tvaru ztuhlého olova. Pouštění lodiček ze skořápek ořechů by zase mělo ukázat, koho čeká dlouhý a šťastný život, či kdo vycestuje daleko od svého domova. Jesličky a betlémy se staví především v kostelech. Úplně poprvé se stavěly v roce 1560 v kostele sv. Klimenta v Praze.

Ať už dodržujete některou tradici či ne, určitě si užijete klidu Vánoc a odpočinek po celoroční práci.

Coqui Vám přeje „Šťastné a veselé!“

Přidáno před 1032 dny|21.12.2015|Autor: Coqui

Všechny články

Sledujte nás